Jak się to wszystko zaczęło? Skąd wziął się niezawodny biznesplan? Kto stał się ojcem sukcesu?
By móc dokładnie prześledzić historię przedsiębiorstwa, proponuję zająć miejsce obok mnie w wehikule czasu i przenieść się prawie 100 lat wstecz...
Jest rok 1923. W Alwerni rozpoczyna się budowa prywatnej fabryki chemicznej, która ma zostać uruchomiona w ramach formowania podwalin polskiego przemysłu chemicznego. Początkowo zakłady miały zajmować się produkcją kwasu solnego oraz dwuchromianu sodu. Niestety wybuch II wojny światowej storpedował dalekosiężne plany inwestorów. Po zakończeniu wojny fabryka stała się własnością Skarbu Państwa. Aktualną nazwę nadano jej w 1978 roku.
Intensywny rozwój Zakłady Chemiczne Alwernia zarejestrowały w latach 50. ubiegłego stulecia. Wprowadzono innowacyjne technologie, urządzenia, aparaturę oraz instalacje produkcyjne. Pozwoliło to wielokrotnie zwiększyć wielkość produkcji.
W niecałe 10 lat później firma otworzyła nową linię produkcyjną - związki fosforu.
Ostatnia dekada XX wieku to rozpoczęcie produkcji wyrobów opartych na utylizacji odpadów powstających przy produkcji związków chromu.
Na uwagę zasługuje fakt, że przez cały okres funkcjonowania fabryka specjalizuje się i doskonali w w procesach wytwarzania produktów chemii nieorganicznej.
Produkty otrzymywane w Alwerni niejednokrotnie były wprowadzane na polski rynek jako pierwsze, wcześniej nie oferowane przez żadną inną fabrykę. Do tego grona zaliczają się: kwas fosforowy termiczny, garbnik chromowy o standardowej zasadowości,
bezwodnik kwasu chromowego, zielony tlenek chromu, sole fosforowe i
mieszanki fosforowe jakości spożywczej.
![]() |
Budowa fabryki w Alwerni |
![]() |
Fabryka w Alwerni w pierwszych latach działalności |
Komentarze
Prześlij komentarz